Tickets

Tickets will be sold in the competition area during the event. Only one-day tickets are available.

Prices

Schedule

Friday 18th February

Hour Carpet 1 Carpet 2
11 11:30 Girls 13-14 Jianshu (sword) 11:30 Men Taijiquan weapons
11:40 Girls -12 Daoshu (sabre)
11:46 Girls 13-14 Daoshu (sabre)
11:50 Girls 13-14 Nanquan (southern fist)
12 12:05 Girls -12 Nandao (southern sabre) 12:00 Girls -12 Traditional barehand 4
12:15 Boys -12 Nandao (southern sabre) 12:10 Boys -12 Traditional barehand 4
12:25 Girls 13-14 Traditional barehand 3 & 4
12:30 Girls 13-14 Nandao (southern sabre) 12:30 Boys 13-14 Traditional barehand 4
12:40 Boys 13-14 Nandao (southern sabre) 12:45 Men Traditional taijiquan weapons
12:55 Women Nandao (southern sabre) 12:55 Girls -12 Traditional single weapons
13 13:10 Boys -12 Qiangshu (spear) 13:05 Girls 13-14 Traditional single weapons
13:20 Girls 13-14 Qiangshu (spear)
13:30 Boys 13-14 Qiangshu (spear) 13:35 Women Traditional single & taijiquan weapons
13:45 Girls 13-14 Gunshu (cudgel)
14 14:00 Women Changquan (long fist) 14:00 Girls 13-14 Traditional double weapons
14:10 Men Traditional double weapons
14:30 Men Changquan (long fist) 14:40 Men Traditional flexible weapons
14:50 Women Taijiquan
15
16 16:00 Women Nanquan (southern fist) 16:00 Men Taijiquan
16:25 Girls -12 Changquan (long fist)
16:45 Girls -12 Jianshu (sword)
16:55 Men Nandao (southern sabre)
17 17:00 Awarding
18
19 19:00 Opening event

Saturday 19th February

Hour Carpet 1 Carpet 2
12 12:00 Girls -12 Qiangshu & gunshu (spear & cudgel) 12:00 Boys -12 Changquan (long fist)
12:20 Women Qiangshu (spear)
12:35 Boys 13-14 Changquan (long fist)
12:45 Men Qiangshu (spear)
13 13:00 Girls -12 Nanquan (southern fist)
13:15 Boys -12 Nanquan (southern fist)
13:30 Women Gunshu (cudgel)
13:45 Boys 13-14 Gunshu (cudgel) 13:45 Boys 13-14 Nanquan (southern fist)
14 14:05 Girls -12 Nangun (southern cudgel)
14:10 Boys -12 Nangun (southern cudgel) 14:20 Men Nanquan (southern fist)
14:30 Girls 13-14 Nangun (southern cudgel)
14:40 Boys 13-14 Nangun (southern cudgel)
15 15:00 Women Nangun (southern cudgel)
15:20 Girls 13-14 Traditional barehand 2 15:25 Men Daoshu (sabre)
15:30 Girls -12 Traditional barehand 2
15:35 Women Jianshu (sword) & taijiquan weapons
16 16:20 Awarding
17 17:00 Men Nangun (southern cudgel) 17:00 Boys -12 Gunshu (cudgel)
17:40 Women Traditional barehand 2 17:30 Boys 13-14 Jianshu (sword)
17:55 Women Traditional barehand 3 17:50 Boys -12 Traditional barehand 1 & 2
18 18:05 Men Traditional barehand 2 18:15 Boys 13-14 Traditional barehand 1 & 2
18:30 Woman Traditional barehand 1
18:35 Men Traditional barehand 1
18:40 Girls -12 Traditional barehand 3
18:45 Men Traditional barehand 3
19 19:05 Men Jianshu (sword)
19:40 Awarding

Sunday 20th February

Hour Carpet 1 Carpet 2
12 12:00 Girls -12 Traditional double weapons 12:00 Men Traditional barehand 4
12:10 Boys -12 Traditional double weapons
12:20 Boys 13-14 Traditional double & flexible weapons
12:45 Women Traditional double weapons
13 13:00 Boys -12 Daoshu (sabre) 13:00 Women Traditional barehand 4
13:30 Boys -12 Traditional barehand 3
13:40 Boys 13-14 Traditional barehand 3
13:50 Awarding
14 14:10 Men Gunshu (cudgel) 14:10 Boys -12 Traditional flexible weapons
14:15 Women Traditional flexible weapons
14:25 Boys -12 Traditional single weapons
14:55 Men Traditional single weapons
15 15:15 Girls 13-14 Changquan (long fist)
15:25 Women Daoshu (sabre)
15:45 Boys -12 Jianshu (sword) 15:45 Boys 13-14 Daoshu (sabre)
16 16:10 Duilian (fighting sets)
17 17:00 Group Event
17:30 Awarding